Türkiye Sağlık Turizmi Derneği’nin düzenlediği “ Engelsiz Sağlık Turizmi ile Yeni Hayatlar “ paneli konunun uzmanlarının sunumu ile yapıldı. Toplantıya çeşitli kurum ve kuruluşların daire başkanları, il müdürleri, uzmanları ve yetkilileri katıldı.

Avrupa Birliğinin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracının (IPA-Instrument for Pre Accession) hibe desteğiyle Türkiye Sağlık Turizmi Derneği tarafından geliştirilen “Engelsiz Sağlık Turizmi ile Yeni Hayatlar” projesi ile dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonu ve istihdam edilebilirliklerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

12 Ocak 2017 tarihinde Ankara Bera Otel’de düzenlenen açılış toplantısı merasiminden sonra protokol konuşmaları yapıldı. Bu bölümde TSTD Başkanı Enginer Birdal, Atılım Üniversitesi S.B.Ens.Müdürü Dilaver Tengilimoğlu, ÇSBGB Daire Başkanı Burak Çağatay Doğan konuştular. Daha sonra Eğitim Koordinatörü Duygu Eshikumo bir sunum yaptı.

Türkiye Sağlık Turizmi Derneği tarafından geliştirilen proje ile engelli bireylere 3 ay süreyle çağrı merkezi operatörlüğü, mesleki İngilizce ve kat hizmetleri eğitimleri verilecek.

Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Enginer Birdal, 2 bin projenin yetkili makamlarca değerlendirilip 145 projenin kabul gördüğünü belirterek, “Kabul gören projelerden birisi de bizim projemizdi. Bu proje engelli bireylerin sağlık turizminde istihdamına olanak sağlamak üzere kurgulanmış bir projedir. Aynı zamanda toplumda engelli ve dezavantajlılara karşı oluşmuş yargıları kırmak amacıyla yapılan bir çalışmadır” dedi.

Şu anda projenin ön başvurularını aldıklarını açıklayan Birdal, “Mesleki İngilizce eğitimi, çağrı merkezi operatörlüğü ve sağlık otelciliği eğitimi gerçekleştireceğimiz bu program içerisinde bu üç başlıkta 66 tane bireye üç aylık eğitim ve iki ayda staj olanağı, devamında da İş-Kur’dan meslek edindirme kurları kapsamında da çalışmalarını sürdüreceğiz. Şu anda projenin tanıtımı ve ön başvurularını alıyoruz. Proje bugün tarihi itibariyle başvurulara açılmış oldu” diye konuştu.

Detaylı bilgiye www.yenihayatenstitusu.org adresini takip ederek ulaşabilirsiniz.