Türkiye’nin uluslararası arenada sağlık turizmi potansiyelini arttırmaya yönelik olarak yürütülen çalışmalarda en ön sırada yer alan, ülkemizin tanıtımını gerçekleştirerek sağlık turizminde Avrupa Standartlarında olan hastane ve kliniklerimizin tanıtımını en iyi şekilde gerçekleştirmeye devam eden, ülkemize gelen yabancı hasta sayısını arttırmak ve ülkenin turizm potansiyelini 2023 hedefine taşıma amacına sıkıca sarılan Türkiye Sağlık Turizm Derneği, temsil gücünü bir kez daha göstermek için 8. Van Turizm ve Seyahat Fuarı’nda yer aldı.

Proje kapsamında mesleki eğitim alan, staj yapan engelli bireylerin toplumsal entegrasyonunu ve istihdam edilebilirliklerinin arttırılmasının yanı sıra, derneğimiz Türküye Sağlık Turizmi Derneği’nin de stand ile katılım sağlayacağı 8. Van Turizm ve Seyahat Fuarı’na bu bireyler arasından seçilen 20’si, proje koordinatörü, proje asistanı ve eğitim-staj direktörü eşliğinde ziyaret gerçekleştirdi.

Sektöre vizyon katmak, sinerji ve işbirliklerini artırmak, yeni fırsatlar oluşturmak ve Türkiye’nin sağlık turizmindeki hedeflerine ulaşmasına katkı sağlama amacı ile her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen bu kongre Türkiye’nin  turizmindeki büyük potansiyelinin sektöre yatırım yapan kuruluşlara yepyeni fırsatlar oluşturması adına önemli bir buluşma noktası olmuştur. Fuar ve kongrede aracı kuruluşlarla, yatırımcılarla, tedarikçilerle, STK temsilcileriyle, hükümet temsilcileri ile, yerli ve yabancı çok sayıda üst düzey bürokratla tanışma fırsatı yakalanmıştır.

Bu faaliyet çerçevesinde hem projenin tanıtımı ve yaygınlaştırılması mümkün olmuş hem de söz konusu engelli bireylerin sağlık turizmi sektöründe hizmet verme motivasyonları artarak iş hayatına uyum süreçleri hızlandırılmıştır.

28 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında devam edecek olan ve 35 ilin kültür ve turizm müdürlüklerinin katıldığı fuar, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Fuarda konuşan Van Valisi Murat Zorluoğlu, fuarın; meraklısına tarihiyle, tabiat sevenine doğal güzellikleri ve coğrafyasıyla, inananlarına da gizemli mabetleriyle birçok güzelliği bir arada sunduğunu belirterek, “Van şehri tam bir turizm şehridir. Bu güzellikleri doya doya yaşamak için bu yıl eylül ayına kadar ilimizi 350 bin yerli olmak üzere yaklaşık 700 bininin üzerinde kişi ziyaret etti.