Türkiye Sağlık Turizmi Derneği’nin düzenlediği  “ Engelsiz Sağlık Turizmi ile Yeni Hayatlar “ Proje açılış toplantısına uzman panelistlerin katıldı. Protokol konuşmalarının ardından TSTD Başkanı Enginer Birdal, Atılım Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitü Müdürü Prof. Dr. Dilaver Tengilimoğlu, ÇSGB IKG PRO Daire Başkanı Burak Çağatay Doğan, Avrupa Birliği Delegasyonu Sektör Yöneticisi Caner Demir, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Müşaviri Ayhan
Metin
konuştular. Sonrasında proje Eğitim Koordinatörü Duygu Eshikumo Engelsiz Sağlık Turizmi ile Yeni Hayatlar Projesi'nin tanıtım sunumunu gerçekleştirdi. Bilahare Enginer Birdal Dezevantajlı Bireylere Yönelik Sektörel Çalışmalar konulu bir konuşma yaptı. Arkasından TODAİE Öğretim Üyesi Prof.Dr.Kamil Ufuk Bilgin Çeşitli Ülkelerde Engellilerde Engellilerin İstihdamına Yönelik Deneyimler konulu bir sunum yaptı. Daha sonra Engelliler
Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli konuştu. “ Ülkemizde engellilere ikinci sınıf muamelesi yapılıyor “ diyen İçli, bazı kurumlarda engellilere iş verilmiyor, bazılarında ise “Sana verecek türde burada iş yok, seni işe alıyoruz tamam; evine git istirahat et, biz maaşını öderiz “ diyorlar. Bu düşünce engelliler için en büyük olumsuzluk ve hatta hakarettir. Ancak şu gerçek iyi bilinmeli ki, bu düşünce yapısı günden güne atarsa  daha sonraları kusmalar olur ve engelliler kapı dışarı edilebilir dedi.
Daha sonra konuşmasını yapmak üzere “ Engelli İstihdamında Temel Problemler ve Sağlık Turizmi Bağlamında Yeni Arayışlar “ konulu bir sunum yapan (Yenimahalle Belediyesi Engelliler  birimi Sorumlusu ‘ Sosyolog ‘ Emrullah Yılmaz da “Engellilerin çalışmaması ve çalıştırılmaması en büyük engel “ dedi. Birçok engellinin çalışmak için her türlü güce, yeteneğe ve kültüre sahip olduğunu söyleyen Emrullah Yılmaz “ bütün bu becerilerinin yanında elinde sertifikası da var, diploması da var ama maalesef iş bulamıyor “ dedi.  Engellilerin her bakımdan çalışma hayatında verimli olduklarını söyleyen Yılmaz, “ Herkes şunu iyi bilmeli ki, engelliler performanslarını en iyi şekilde öne çıkarmak ve başarılı olmak için var güçleri ile gayret gösterirler;  işlerini en iyi şekilde yapmak için her türlü gayreti gösterirler.  Dikkat ederseniz okuyan ve başarılı olan çocuklar arasında fakir ailelerin çocukları daima önde gelir, çünkü okumaktan başka çareleri yoktur, ailelerin konumu bunu gerektirir; işte engelliler de aynı konumdadır ve onlar da mesleklerini en iyi icra ederler, iş mesuliyeti onlarda daha fazladır “ dedi.
II. Panel "Dezavantajlı Bireylerin İstihdamını Arttırmaya Yönelik Politikalar" başlığı ile katılımcılara sunuldu. Prof. Dr. Nihal Mamatoğlu, Uzman Sosyolog/İş ve Meslek Danışmanı Gülşah Göktekin, Net Call Center Çağrı Merkezi İnsan Kaynakları Yöneticisi Zahide Erden, sunumları ile katılımcıları bilgilendirdi.
III. Panel "Engelli Bireylerin Hayata Katılımları, Mesleki Rehabilitasyon Çalışmaları" başlığı ile katılımcılarla buluştu. Panelde; Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ergoterapi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hülya Kayıhan, Psikolojik Danışman-Özel Eğitimci Tülay Zengin, engelli katılımcı sevgili Muhammed Mustafa Kemal Gökbulak konuşmacı olarak yer aldı.

 

Engelsiz Sağlık Turizmi ile Yeni Hayatlar Projesi kapsamında gerçekleştirilen açılış konferansında konulu 3 panel gerçekleştirildi.

Söz konusu paneller ve konferansın bütününe ait kapsamlı bir raporun, proje web sitesinde yer alması planlanmaktadır.

Bilindiği üzere, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Sözleşme Makamı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı olan ve Türkiye Sağlık Turizmi Derneği tarafından yürütülen Proje, 20 Ekim 2016 tarihinde sözleşmelerin imzalanmasının ardından resmi olarak başlamıştı.